• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Vekil Özgür ÖZEL İle Tam Olarak Neler Yaşandı?

Vekil Özgür ÖZEL İle Tam Olarak Neler Yaşandı?

Zorunlu  Açıklama;

Türkiye KHK Platformları ve Diyarbakır KHK Platformu temsilcileri olarak 26 Ekim 2019 tarihinde CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’i makamında ziyaret edilmiştir.

Basına da yansıyan görüşme sırasında yaşadığımız  talihsiz olayları ve maruz kaldığımız davranış biçimini açıklamak ve açığa kavuşturmak durumundayız.

Öncelikle; yaşadığımız bu talihsiz vakıadan kısa bir süre önce, Diyarbakır KHK Platformu üyelerinin, Diyarbakır CHP İl Başkanlığını ziyareti neticesinde, Özgür Özel’i ziyaret ve Özgür Özel ile birlikte basın açıklaması yapma teklifinin, Diyarbakır CHP İl Başkanlığından geldiğini belirtmekte fayda var. Gelen teklif üzerine Türkiye KHK Platformu üyeleri arasında yapılan istişare sonucu teklif kabul edildi ve ziyarete katılmak isteyen arkadaşlar tespit edildi. Belirlenen arkadaşların Türkiye Büyük Millet Meclisine girişleri için , usulüne uygun bir şekilde ad ve kimlik numara bilgileri TBMM görevlilerine, Diyarbakır CHP İl Başkanlığına ve Özgür Özel’in makamına iletildi.

26.11.2019 tarihinde önceden ad ve kimlik bilgileri bildirilen 13 Türkiye KHK Platformu temsilcisi olarak TBMM’YE gidildi. Saat 11.00 daki randevu için bankoya yönlendirildikten sonra, Özgür Özel tarafından 13 kişiden sadece 2 kişinin ziyarete kabul edildiği, diğer 11 kişinin bilgi notunun görevliye iletilmediği öğrenildi. Bunun üzerine CHP Grup Başkan Vekili Mehmet BEKAROĞLU aranarak durum iletildi, kendisi sekreterini arayıp bilgi vereceğini söyledi. Ardından tekrar sadece 2 kişinin kabul edileceği notunun iletilmesi üzerine Kocaeli Milletvekili sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu’ nun çabası neticesinde, kapıdaki uzun bekleyişin ardından TBMM’ye girilebildi.

Özgür Özel’in makamına varıldığında Sayın Vekil başka bir görüşmede olduğunu ve beklememiz gerektiğini söylemesi üzerine, burada da yaklaşık 40 dakika bekledikten sonra vekilin makam odasına ulaşabildik.

Aramızdan belirlenen heyet sözcüsü önceden hazırlanan 30 maddelik talep notunu sunarak; Türkiye’deki 200.000 KHKlı ve aileleri olarak yaklaşık 4 yıldır çok büyük sıkıntılar yaşandığı, birçok KHKlının hastalandığı ve intihar ettiği, tüm yaşam haklarının elinden alındığı, anayasal hakların suça konu edildiği, KHKlar ile temel hakların gasp edildiği yetmezmiş gibi, bir irade tarafından KHKlıların cezaevlerine girmesi için çaba sarfedildiği, yasal olmayan delillerin mahkemelerde tartışılmadan mahkumiyete esas alındığı, takipsizlik ve beraat alan KHKlıların görevlerine iade edilmediği şeklindeki temel problemler dile getirildi. Ziyaretin amacının sadece bir sohbet/yakınma olmadığı; kendisiyle birlikte bir basın açıklaması yapılarak yaşanan haksızlık ve hukuksuzlukların yüksek sesle dile getirilmek istendiği de özellikle vurgulandı.

Vekil Özel tarafından açıklamalar dinlenilerek notlar alındı. Ardından; “ Samimi olmak gerekirse cemaat bu ülkeye çok büyük kötülükler yaptı, Atatürkçü subaylara iftira attı, dünya tarihinin en büyük ve tehlikeli örgütü, devletin bir arınmaya ihtiyacı var, ceza evindeki kadınlar örgüt talimatıyla hamile kalıyor, insanlar işkence var diyor, kimse bana işkence yapılıyor demiyor.” dendi. Öncelikle KHK Platformu temsilcileri bir cemaatin temsilcisi/üyesi konumuna düşürüldü.

Bu sözlerin üzerine ; suç ve cezaların şahsiliği ilkesi hatırlatılarak kabile mantığı veya kan davası gütme yöntemiyle bir topluluğun tamamının bu şekilde cezalandrılması yoluna gidilmesinin doğru olmadığı söylendi.

Vekilin biz  temsilcilerle görüşmesi henüz bitmemişken makam odasına başka konuklar alındı. Özel’in 5 dakika süresi kaldığını hatırlatması üzerine müsaade istenilerek odasından ayrılmak zorunda kalındı.

Diyarbakır CHP İl başkanlığı tarafından öncesinde söz verildiği gibi basın açıklaması yapma konusu Özel tarafından telaffuz dahi edilmedi. Hatta odadan çıkış esnasında, Özel tarafından; “Cemaat yüzünden olan bizim solculara oldu.” şeklinde bir cümle kullanıldı.

Türkiye KHK Platformu üyeleri olarak olayın basına da yansıması üzerine yaşanan bu talihsiz diyalogları bir kez daha tüm açıklığıyla ve olduğu gibi açıklama gereği duyduk. Bir ana muhalefet partisi Grup Başkan Vekili ile yaşanan bu diyalogların Platfrom üyeleri olarak bizleri şaşırttığını ve üzdüğünü de ayrıca belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur..

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Her küp içindekini dışına sızdırır. Bir mağduriyetin dike getirilmesi gerekirken, bir kesimden öç alma duygusunun baskun geldiği görülmektedir. Taraf duygusu ağır basmış milletin vekilinde, ötekisiniz bizden olsanız hakkınızı arardım demektedir. Biz bu filmi daha öncede gördük. Bu anlayıştan ne köy ne kasaba olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
 • YENİ
 • ÇOK OKUNAN
Mehmet Ayan: Haklısın
2019-12-02 22:00:47
Mustafam: Emsal karar
2019-11-28 08:36:08